Dataset Viewer
Auto-converted to Parquet Duplicate
context_id
int64
149
1.14k
question_prompt_info
dict
eval_info
dict
question_id
int64
149
1.14k
149
{ "question": "On average, how many LinkedIn friends do Ravi, Andre, and Ali have?" }
{ "answer": "Andre has 90 / 5 = 18 LinkedIn friends.\nAli has 3 * 18 = 54 LinkedIn friends.\nTogether, they have 90 + 18 + 54 = 162 LinkedIn friends. \nOn average, they have 162 / 3 = 54 friends.\n#### 54" }
149
406
{ "question": "How many bananas and grapes does Ali have in the house combined?" }
{ "answer": "Before buying any banana and grape, Ali had 8 times as many banana as grape, which is 37 grape * 8 banana/grape = 296 bananas\nThe total number of bananas and grapes that Ali had before is 296 banana + 37 grape = 333 items.\nWhen he bought 14 fewer bananas than grapes, he bought 55 - 14 = 41 bananas.\nSo far, he bought 41 bananas + 55 grapes = 96 items\nAfter the purchases, Ali has 333 items + 96 items = 429 bananas and grapes combined.\nThen he bought 11 bananas. Twice that would be 2 * 11 = 22. He bought 16 less than this number grapes, so that would be 22-16 = 6 grapes. \nSo overall, he bought 429 + 11 + 6 = 446 total bananas and grapes combined.\n#### 446" }
406
432
{ "question": "How many trolls each person have slew on average?" }
{ "answer": "Leon slew 1/5 as many trolls as Arjun, or 200*1/5=40 trolls.\nAlejandro slew 9 as many trolls as Leon, or 9*40=360 trolls.\nXavier slew 1/10 as many trolls as Alejandro, or 360*1/10=36 trolls.\nCombined, they have slew 200 + 40 + 360 + 36 = 240 + 360 + 36 = 600 + 36 = 636 trolls.\nSince there are 4 persons, to calculate the average, we divide this number by 4 and we have: 636 / 4 = 159 per person.\n#### 159" }
432
554
{ "question": "How much longer does Sophia take to swim 9 miles on a warm day than 7 miles on a cold day?" }
{ "answer": "Cold water mile = 16 minutes\nWarm water mile = 2+2(16)=34 minutes\n7 miles in cold water: 7(16)=112 minutes\n9 miles in warm water: 9(34)=306 minutes\nSophia takes 306-112=194 minutes longer\n#### 194" }
554
718
{ "question": "How many people relocate?" }
{ "answer": "The number of people that receive interviews is 160 * 0.45 = 72 people.\nThe number of people that receive a job offer is 72 * 0.25 = 18 people.\nThe number of people that accept the position is 18 * 1/2 = 9 people.\nThe number of people that relocate is 9 * 1/9 = 1.\n\n#### 1" }
718
918
{ "question": "If each student only participates in one sport, how many students are there in total?" }
{ "answer": "There are 8 x 2 = 16 students playing football.\nThere are 20 + 24 = 44 students playing basketball.\nThere are 8 + 16 + 44 = 68 students playing table tennis, football, or basketball.\nThe number of students playing golf is 9 times that amount which will be 9 * 68 = 612. \nIn total, there are 68+612 = 680 students in total.\n#### 680" }
918
357
{ "question": "How many friends can she invite?" }
{ "answer": "The roller coaster will cost $91 per person because 13 x 7 = 91\nEach person costs $100 because 6 + 3 + 91 = 100.\nIn addition, the $60 of budget has to go for transportation so 260 - 60 = 200 remains.\n2 total people can attend because 200 / 100 = 2\nShe can invite 1 friends because 2 - 1 =1\n#### 1" }
357
636
{ "question": "What is the total weekly production for the three if they work all days of the week?" }
{ "answer": "While Xena is processing 7 orders in a day, Nadia processes 7 orders/day * 7 = 49 orders/day.\nTogether Nadia and Xena operate 7+49=56 orders/day. Their average is 56/2 = 28 which is the daily output of Sakura.\nIn a day, they process 49 orders/day + 7 orders/day + 28 orders/day = 84 orders together.\nThe total number of orders the three processes in a week is 84 orders/day * 7 days/week = 588 orders\n#### 588" }
636
858
{ "question": "How many people are infected after 4 days?" }
{ "answer": "On the first day, the original 17 people infect 3 people each, so 17*3=51 more people are infected.\nThere are 17+51=68 infected people after the first day.\nOn the second day, 68*3=204 more people are infected.\nThere are 68+204=272 infected people after the second day.\nWe see that every day, the amount of infected people will be multiplied by 4 (from 17 to 68 to 272). So, we will have 4352 infected people after 4 days.\n#### 4352" }
858
1,141
{ "question": "If Gabrielle eats 9 brownies a day for 20 days and then increases it to 12 brownies a day for the rest of the days, how many dozens of brownies will Gabrielle need for 12 weeks?" }
{ "answer": "Gabrielle starts off eating 9 brownies a day for 20 days for a total of 9*20 = 180 brownies.\n12 weeks is 84 days because 12 * 7 = 84. For the rest of the days, Gabrielle will eat 12 brownies per day. That would be 84 - 20 = 64 days.\nThe number of brownies Gabrielle will eat in those 64 days will be 768 because 12*64 = 768 brownies.\nAll total Gabrielle will eat 180+768 = 948 brownies\nThere are 12 brownies in a dozen brownies, so Gabrielle will eat 948 brownies which is 948/12 = 79 dozen brownies.\n#### 79" }
1,141
README.md exists but content is empty.
Downloads last month
24