texts
stringlengths 47
454
|
|---|
<lang_id> How much more did Caleb spend on ice cream than on frozen yoghurt? <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> Leah earned $28 working odd jobs around the neighborhood <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> She spent a seventh of it on a milkshake and put half of the rest in her savings account <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> She left the remaining money in her wallet <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> Her dog got ahold of her wallet and shredded all the money inside but $1 <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> How many dollars did Leah lose? <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> There are 25 roses in a garden <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> There are 40 tulips <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> There are 35 daisies <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> What percentage of flowers are not roses? <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> Leo's assignment was divided into three parts <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> He finished the first part of his assignment in 25 minutes <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> It took him twice as long to finish the second part <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> If he was able to finish his assignment in 2 hours, how many minutes did Leo finish the third part of the assignment? <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> Liza bought 10 kilograms of butter to make cookies <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> She used one-half of it for chocolate chip cookies, one-fifth of it for peanut butter cookies, and one-third of the remaining butter for sugar cookies <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> How many kilograms of butter are left after making those three kinds of cookies? <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> A Statistics student wants to find out the average daily allowance of the middle school students <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> According to his survey, 2/3 of the students receive an average of $6 allowance per day while the rest gets an average of $4 a day <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> If he surveyed 60 students, what is the total amount of money those 60 students get in a day? <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> Every hour Joanne has to collect the coins out of the fountain inside the mall <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> During the first hour, she collected 15 coins <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> For the next two hours, she collected 35 coins from the fountain <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> In the fourth hour, she collected 50 coins from the fountain but she gave 15 of them to her coworker so she could buy a soda <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> How many coins did she have after the fourth hour? <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> Jerry’s two daughters play softball on different teams <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> They each have 8 games this season <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> Each team practices 4 hours for every game they play <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> If each game lasts for 2 hours, how many hours will Jerry spend at the field watching his daughters play and practice altogether? <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> A bear is preparing to hibernate for the winter and needs to gain 1000 pounds <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> At the end of summer, the bear feasts on berries and small woodland animals <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> During autumn, it devours acorns and salmon <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> It gained a fifth of the weight it needed from berries during summer, and during autumn, it gained twice that amount from acorns <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> Salmon made up half of the remaining weight it had needed to gain <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> How many pounds did it gain eating small animals? <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> There are 290 liters of oil in 24 cans <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> If 10 of the cans are holding 8 liters each, how much oil is each of the remaining cans holding? <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> Shawna's workout goal is 30 situps <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> On Monday, Shawna was only able to do 12 situps, so she decided that she would make up for the rest on Tuesday <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> However, she was only able to do 19 situps on Tuesday <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> How many situps would Shawna have to do on Wednesday to meet her minimum goal and make up for the ones she didn't do? <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> James earns $20 an hour while working at his main job <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> He earns 20% less while working his second job <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> He works 30 hours at his main job and half that much at his second job <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> How much does he earn per week? <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> Lee mows one lawn and charges $33 <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> Last week he mowed 16 lawns and three customers each gave him a $10 tip <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> How many dollars did Lee earn mowing lawns last week? <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> Tara has been planning to buy a laptop which costs $1000 <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> A computer shop accepts payment in installments of $65 per month provided that a 20% down payment is made <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> If Tara wants to pay an additional $20 for the down payment, how much will her balance be after paying for 4 months? <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> Jesse and Mia are competing in a week long race <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> They have one week to run 30 miles <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> On the first three days Jesse averages (2/3) of a mile <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> On day four she runs 10 miles <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> Mia averages 3 miles a day over the first 4 days <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> What is the average of their average that they have to run over the final three days? <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> The ratio of coins that Elsa has to that which Amalie has is 10:45 <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> If the total number of coins they have is 440, and Amalie spends 3/4 of what she has on toys, how many will she remain with? <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> Carly collected 7 starfish with 5 arms each and one seastar with 14 arms <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> How many arms do the animals she collected have in total? <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> Tim has 30 less apples than Martha, and Harry has half as many apples as Tim <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> If Martha has 68 apples, how many apples does Harry have? <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> At a flea market, Hillary sells handmade crafts for 12 dollars per craft <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> Today, Hillary sells 3 crafts and is given an extra 7 dollars from an appreciative customer <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> Later on, Hillary deposits 18 dollars from today's profits into her bank account <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> How many dollars is Hillary left with after making the deposit? <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> Nancy is filling an aquarium for her fish <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> She fills it halfway and goes to answer the door <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> While she's gone, her cat knocks the aquarium over and spills half the water in it <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> Then Nancy comes back and triples the amount of water in the aquarium <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> If the aquarium is 4 feet long, 6 feet wide, and 3 feet high, how many cubic feet of water are in the aquarium? <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> It is Roger’s turn to provide a snack for the baseball team after the game and he has decided to bring trail mix <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> The trail mix comes in packs of 6 individual pouches <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> Roger has 13 members on his baseball team, plus 3 coaches and 2 helpers <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> How many packs of trail mix does he need to buy? <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> Four people lost a total of 103 kilograms of weight <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> The first person lost 27 kilograms <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> The second person lost 7 kilograms less than the first person <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> The two remaining people lost the same amount <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> How many kilograms did each of the last two people lose? <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> Dale and Andrew had breakfast at a cafe <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> A slice of toast costs £1, and eggs cost £3 each <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> Dale had 2 slices of toast and 2 eggs <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> Andrew had 1 slice of toast and 2 eggs <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> How much did their breakfast cost? <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> A garden produced 237 potatoes, 60 fewer cucumbers and twice as many peppers than the cucumbers <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> How many vegetables did the garden produce? <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> A boxer weighs 97 kg at 4 months from a fight <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> He is on a diet that allows him to lose 3 kg per month until the day of the fight <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> How much will he weigh on the day of the fight? <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> Manny had 3 birthday cookie pies to share with his 24 classmates and his teacher, Mr <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> Keith <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> If each of the cookie pies were cut into 10 slices and Manny, his classmates, and Mr <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> Keith all had 1 piece, how many slices are left? <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> James spends 40 years teaching <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> His partner has been teaching for 10 years less <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> How long is their combined experience? <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> Jennifer purchased 40 cans of milk at the store before meeting her classmate Mark, who was also buying milk <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
<lang_id> Jennifer bought 6 additional cans for every 5 cans Mark bought <lang_ID_label>: <eng> |end_of_text|
|
Subsets and Splits
No community queries yet
The top public SQL queries from the community will appear here once available.